STRONA GŁÓWNA GUMIŚ KOKOSZ O RASIE WYSTAWY ZDJĘCIA LINKI KONTAKT POTOMSTWO


HAWAŃCZYK standard rasy nr 250 FCI gr. IX psy ozdobne i do towarzystwa
Wzrost samca i samicy: 23 - 27 cm ( tolerancja 21 do 29 cm)
Waga : 3- 8 kg
Długość życia: 12 - 16 lat
Bichon Hawański, Bichon Habanero, Bichon havanais, Bichon Havanese, Havana Silk Dog
HISTORIA
Hawańczyk należy do grupy Bichonów tak jak Bolończyk, Maltańczyk, Bichon Frise,  Coton de Tulear, Zvetnaja Bolonka, Lwi piesek. Ta grupa małych psów długowłosych pochodzi z czasów przedchrześcijańskich, z zachodniego rejonu śródziemnomorskiego i rozwinęła się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch. Wydaje się, że psy te zostały dość wcześnie sprowadzone na Kubę przez włoskich marynarzy. Przez pomyłkę, ze względu na najczęstszy kolor tych psów, jakim jest brązowy (kolor tytoniu), zrodziła się legenda o rodzimym pochodzeniu rasy z Hawany, stolicy Kuby. Zawirowania polityczne doprowadziły jednak do całkowitego wygaśnięcia dawnych linii hawańczyków na Kubie. Po nielegalnym wywiezieniu kilku psów z Kuby, ich nieliczne potomstwo przetrwało w USA. Jest kilka teorii na temat powstania i pochodzenia rasy, można poczytać na stronie Suzanne McKay : history.html. Około 1950 roku było ich naprawdę niewiele, lecz obecnie cieszą się ponownym dynamicznym rozwojem i rosnącą popularnością.
PSY RODZINNE
Hawańczyk jest rasą mało popularną w Polsce, a  dla niektórych osób w ogóle nieznaną, ale kiedy spotkamy Hawańczyka, to kontakt z tym ładnym i niezwykłym psem, powoduje swoiste uzależnienie.:) Psiaki te szybko podbijają serca swoich właścicieli, są jak pyszne czekoladki, których nigdy dosyć i ciągle mało.
Jak w kilku słowach określić Hawańczyka? Można powiedzieć, że to: zadowolony, atrakcyjny, kolorowy, towarzyszący, elegancki, mały, entuzjastyczny, uroczy, inteligentny, chętny do nauki i zabawy, kochany psiak, który kradnie serce w ułamku sekundy. To kluczowe słowa określające ta rasę, ale żeby poznać wszystkie jego możliwości i zalety trzeba mieć Hawańczyka!!
Szczególną cechą rasy jest duży wybór kolorów umaszczenia. Szata może być od białego do czarnego, od jasnego beżu do ciemnej czekolady, a co ciekawe: może się zmieniać, rozjaśnić lub przyciemnić. Hawańczyk jest jak kameleon.:)
Dlaczego kupiłam Hawańczyka? Przez przypadek!!! Chciałam psa o miłym, łagodnym charakterze, z pięknymi długimi włosami, których nie będzie gubił. Wybór padł na Hawańczyka i to była doskonała decyzja.
Hawańczyk pojawił się w moim domu i podbił serca  całej rodziny swoją jedwabistą szatą i czarującym temperamentem. Nasz Gumiś jest bystry, uczuciowy, chętny do zabaw i oddany swojej rodzinie. Mimo że jest rasą psów ozdobnych, nie jest kruchy lecz dość silny  zarówno fizycznie jak i mentalnie. Hawańczyki są towarzyskie i otwarte. Lubią ludzi i dobrze żyją z innymi zwierzętami. Łagodne, chłonne i pragnące zadowolić właściciela, mają ujmujący charakter. Ma spore wymogania pielęgnacyjne: miękka, płynąca szata, dzięki której zyskały miano "hawańskiego psa jedwabnego", wymaga starannej  uwagi, trzeba to po prostu lubić. Zgodnie ze swym wesołym usposobieniem, hawańczyk porusza się uderzająco lekko i elastycznie. Mały i odważny Hawańczyk jest  bardzo zwinny i aktywny, jest doskonałym psem towarzyszącym. Te psy czują się jak w domu wszędzie, gdzie mogą przebywać ze swoimi właścicielami. Hawańczyk jest idealnym psem rodzinnym. Tylko osoby, które lubią wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, powinny decydować się na Hawańczyka. Oprócz tego jest wspaniałym kompanem dla każdego kochającego właściciela, od samotnego emeryta poszukującego przyjaciela do aktywnej rodziny potrzebującej nowego towarzysza zabaw. Nie nadaje się dla osób pracujących, które zostawiałyby go samego na długie godziny, ani dla  ludzi niewrażliwych, którzy nie potrafią okazywać i przyjmować uczuć.  To rasa dość zależna, która może cierpieć z powodu rozstania.
CHARAKTER
Hawańczyki to przyjazne, inteligentne psy, które mają wszystkie dobre cechy charakterystyczne  dla grupy Bichonów. Są bardzo przywiązanę do rodziny, mają miły, słodki charakter i mogą łatwo dostosować  się do różnych sytuacji. Najlepiej czują się w rodzinnej atmosferze i mają wrodzoną cierpliwość do dzieci, szczególnie tych starszych, które dobrze je traktują. Hawańczyki są niestrudzonymi towarzyszami zabaw ale jak w przypadku każdego psa małe dzieci muszą znajdować się pod opieką dorosłych, aby zapobiec złemu traktowaniu zwierzęcia.  Trzeba być też być świadomym faktu, że Hawańczyki to  wrażliwe psy, źle reagują na  podnoszenie głosu i krzyki.  Wyczuwają nerwową atmosferę i zdenerwowanie właściciela. Hawańczyki bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i psami. Jeżeli jednak nie zostaną odpowiednio ułożone, będzie im trudno zrozumieć, że gonienie kota jest nie do zaakceptowania. Bywają bardzo entuzjastycznie. Czasami poszczekają nieco, nie za dużo, nie są hałaśliwe.
UMASZCZENIE
Hawańczyki są niepowtarzalne w porównaniu do innych ras. Nie ma chyba dwóch takich samych psiaków. Występują w wielu odmianach kolorystycznych z dużym zróżnicowaniem odcieni i wzorów.  Ze względu na szeroką gamę barw, trudno jest "przewidzieć" jakie kolory będą miały szczeniaki, mogą mieć zupełnie inny kolor lub kombinację kolorów niż umaszczenie rodziców.
Istnieje co najmniej 10 genów, determinujących kolor szaty Hawańczyka, jej intensywność  i rozmieszczenie barw. Psy mają dwa różne pigmenty w swojej szacie. Ciemny pigment to  Eumelanine a jasny to Phaeomelanine. Niektóre geny wpływają na ciemny pigment, inne na jasny a jeszcze inne na oba. Tak duże zróżnicowanie genotypu sprawia, że rasa ta jest wyjątkowa.
Podstawowe kolory Hawańczyka to:
 • biały - (white)
 • płowy- (fawn) w różnych odcieniach:  kremowy-(cream), morelowy-(apricot), złoty-(gold),w kolorze szampana-(champagne), rudy-(red) beżowy-(beige)
 • czarny-(black), ciemno srebrny-(dark silver), srebrny-(silver)- odcienie srebrne mogą jaśnieć lub ciemnieć z wiekiem psa
 • czekoladowy-(chocolate), ciemno czekoladowo srebrny-(dark chocolate silver), czekoladowo srebrny(chocolate silver)- odcienie
  czekoladowe mogą jaśnieć lub ciemnieć z wiekiem psa, czekoladowy pigment
 • szaronoebieski- (blue) 
 • café-au-lait
Rodzaje umaszczeń:
 • pregowany-(brindle)
 • kolor tabaki-(havana brown)
 • ciemno sobolowy-(dark sable)
 • jasno sobolowy- (light sable)
 • podpalany-(tan)
 • że znaczeniami- (markings): łaciaty-(piebald) (parti) (irish pied)
 • białe znaczenia-(white markings)
 • trzykolorowy-(tricolor)

Rodzaje szaty:    jedwabista (silky)  falująca (wavy)  kręcona (curly)  skręcona w dredy (corded)

PIELĘGNACJA
 •  Jedwabista szata wymaga starannej pielęgnacji miękką szczotką z naturalnego włosia i  szerokim grzebieniem za pomocą którego usuwa się martwe włosy i zapobiega kołtunieniu. Długie włosy nad oczami należy zaplatać w warkocz lub związać tak, by nie zasłaniały oczu lub wyciąć. Zaniedbanie tych zabiegów prowadzi do wielu problemów ze skołtunionym włosem daje psu  uczucie dyskomfortu. Psy wystawowe prezentowane są w pełnej szacie. Psy domowe mogą być strzyżone, lecz nie zmienia to faktu, że wymagają częstego szczotkowania. Do czesania używam szczotki pin brush z  długimi zaokrąglonymi na końcu szpilkami, przeznaczonej dla długiego jedwabistego włosa, szczotki włosiowej z rozczesywaczem, grzebieni: combination comb i flea comb oraz preparatu w sprayu do rozczesywania (może to być odżywka rozcieńczona wodą). Nie należy czesać psa na sucho, zawsze najpierw trzeba zwilżyć włos.
 • Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również czyszczenie uszu i usuwanie zbędnych włosków z małżowiny usznej, pielęgnacja oczu i dbanie o zęby, gdyż małe rasy mają skłonności do osadzania się kamienia nazębnego, więc dobrze jest przyzwyczaić psa do mycia zębów, by uniknąć niepotrzebnych chorób. Na rynku jest duży wybór szczoteczek, past i innych preparatów do pielęgnacji jamy ustnej.
 • Dbać należy także o pazurki, pilnując ich regularnego przycinania, jak również wycinać włosy między opuszkami
 • Psa od czasu do czasu trzeba wykąpać, zważywszy na to, że Hawańczyki wylegują się w naszych fotelach, na kanapach i innych fajnych miejscach lepiej by były czyste. Częstość kąpieli jest sprawą dosyć indywidualną, czasami trzeba to robić co tydzień, a czasami wystarczy raz w miesiącu. Warto kupić odpowiednie kosmetyki, specjalne do długiego jedwabistego włosa, dobrej jakości. Ułatwią utrzymanie szaty w odpowiedniej kondycji, by nie miała skłonności do filcowania, była błyszcząca i miękka.  
ILE RUCHU ?

Większość potrzeb Hawańczyka zaspokajana jest przez zabawę w ogrodzie  i domu. Godzina spaceru dziennie podzielona na dwa lub trzy wyjścia zupełnie im wystarcza. Z drugiej strony mają dość sił i energii, aby cieszyć się długimi spacerami, jeżeli wymaga tego od nich styl życia właściciela. Hawańczyk jest psem do towarzystwa ale to nie znaczy, że koniecznie musi siedzieć na kanapie, czy na kolanach swojej pani. Ten pies może uprawiać wszystkie rodzaje psich sportów takich jak : Obedience, Agility, Dog Dance, Frisbee, Flyball, czy bardziej dystygowane Wystawy Psów Rasowych. Hawańczyki są również wykorzystywane jako psy w dogoterapii. W przeszłości były popularnymi psami cyrkowymi, gdyż uwielbiają się uczyć i popisywać tym, czego się nauczyły. Bystre i chętne do zadowolenia właściciela, są chyba najłatwiejszą  do ułożenia rasą wśród psów towarzyskich. Szkolenie powinno być pozytywne, łagodne i wrażliwe, gdyż łatwo się zniechęcają w przypadku ostrego traktowania i mogą wpaść w rozpacz, gdy zostaną zganione.

PROBLEMY ZDROWOTNE
Hawańczyki to psy odporne i wytrzymałe. Odnotowano tylko kilka dziedzicznych problemów, wśród których pojawiają się problemy z oczami i przemieszczanie rzepki. Ogólnie to zdrowa rasa, a  dbałość hodowców o badania suk i reproduktorów w kierunku chorób dziedzicznych sprawia, że choroby genetyczne są rzadkością. Tym bardziej, że Hawańczyki nie są rasą miniaturową i nie mają skłonności do chorób.
Webmaster: Agnieszka Stępień